Warsztaty otwarte "Od bydła do polimerów"

Termin: 13.01.2017
Miejsce: Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12, Sala audiowizualna, poziom -1
Organizator: DON UJ
Kontakt: don@uj.edu.pl
Plakat warsztatów Od bydła do polimerów

13 stycznia 2017 r., godz. 14.00-15.00

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12, Kraków, Sala audiowizualna

Prowadzenie: Mateusz Woźniak, Muzeum Narodowe w Krakowie

 
Dział ds. Osób Niepełnosprawnych UJ zaprasza tym razem na warsztaty otwarte „Od bydła do polimerów, czyli o historii pieniądza inaczej”. 
 
Nie jesteśmy w stanie wskazać dokładnego punktu w historii, ani miejsca na mapie, w którym po raz pierwszy pojawił się pieniądz. Może nim być wszak wszystko, co zostanie uznane w ramach obopólnej zgody za środek wymiany i dodatkowo nie musi mieć formy materialnej. Inaczej jest z monetami, o których wiemy, że zostały  wynalezione na obszarze Azji Mniejszej i towarzyszą nam w niemal niezmienionej formie od 2600 lat. Ta ich „niezmienność” jest jednak pozorna. Przemianom ulegały bowiem ich kształty, techniki wykonania, czy materiały z jakich zostały użyte do ich wytworzenia, co wynikało m.in. z warunków ekonomicznych, klimatycznych, a czasem jedynie z potrzeby chwili. Podobnym przemianom, choć mniej spektakularnym, poddawane były szeroko rozumiane banknoty, które obecnie, w wielu wypadkach, „pieniądzem papierowym” są nazywane tylko tradycyjnie.
 
Żeby dobrze poznać monetę czy banknot trzeba je wziąć do ręki. Oglądanie na ekranie komputera czy zza szyby muzealnej gabloty, nie dostarcza pełni wrażeń wynikających z obcowania z obiektem, który po to został stworzony, by przechodził z rąk do rąk. Dlatego też spotkanie będzie miało charakter warsztatów, w czasie których będzie możliwość bliższego zapoznania się z „wagą” czy nawet „zapachem” pieniądza.
 
Warsztaty zostaną zaadaptowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
 
Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach prosimy o wcześniejszą REJESTRACJĘ. 
 
KONKURS
Zachęcamy do udziału w konkursie. Przygotowaliśmy dla Was trzy pytania:
1. Ile ważyła najcięższa moneta starożytna?
2. Co symbolizował kwadratowy otwór na chińskich monetach keszowych?
3. Który z kruszców miał na początku XIX wieku taką samą wartość jak platyna?
 
Klucz do rozwiązania powyższych zagadek znajdziecie  podczas warsztatów. Spośród osób, które je rozwikłają rozlosujemy po warsztatach 3 nagrody-niespodzianki. Warunkiem otrzymania nagrody jest poprawne udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania.
 
Warsztaty otwarte są częścią przedsięwzięcia "Dotknij kultury".
 
Data opublikowania: 19.12.2016
Osoba publikująca: Radosław Zaremba