"Dotknij Kultury 2018"

20 czerwca 2018 r. w Muzeum UJ – Collegium Maius odbyła się siódma edycja „Dotknij kultury”. Jak co roku, DON UJ oraz Muzeum UJ przygotowali bogaty program dla odwiedzających, przed południem wykład „Od czekolady do morfiny”, prezentację obrazu Mehoffera oraz zwiedzanie Muzeum UJ, a wieczorem na dziedzińcu Collegium Maius zabrzmiał wspaniały koncert Stanisława Soyki – „Zobacz we mnie człowieka”. Artyście towarzyszyli Przemek Greger na gitarze, Kuba Sojka na perkusji oraz Antoni Gralak na trąbce.

Podczas wydarzenia mieliśmy przyjemność wysłuchać pasjonującego wykładu prof. dra hab. Jerzego Silberringa z Katedry Biochemii i Neurobiologii Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH „Od czekolady do morfiny”.

Wykład był tłumaczony na język angielski oraz polski język migowy. Adaptacjami pomocniczymi do wykładu były czekoladki oraz makieta mózgu przygotowana dla osób z niepełnosprawnością wzroku przez studentów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Po wykładzie odbyła się prezentacja obrazu Józefa Mehoffera, przedstawiającego marszałka Józefa Piłsudskiego. Wysłuchaliśmy audiodeskrypcji do obrazu autorstwa Róży Książek-Czerwińskiej, a Lech Kolasiński przygotował jego graficzną adaptację, którą można było dotknąć.

Następnie odbyło się zwiedzanie Collegium Maius UJ z uwzględnieniem potrzeb osób niewidomych (adaptacje dotykowe) i niesłyszących (PJM) oraz w języku angielskim.

Tradycyjnie, wieczorem na dziedzińcu Collegium Maius wybrzmiała wspaniała muzyka. W tym roku na scenie pojawił się Stanisław Soyka z zespołem. Artyści zagrali koncert „Zobacz we mnie człowieka”, podczas którego można było usłyszeć wybór z szerokiego repertuaru m. in. pieśni do słów Agnieszki Osieckiej z albumu „Tylko brać... Osiecka znana i nieznana”, klasyki Czesława Niemena z wydanej niedawno monografii „W hołdzie Mistrzowi”, w sąsiedztwie takich szlagierów jak „Absolutnie nic”, „Cud niepamięci” czy „Tolerancja”. Nie zabrakło pieśni napisanych do wierszy polskich i nie tylko poetów („Allegro ma non troppo” W. Szymborskiej, „Który skrzywdziłeś…” Cz. Miłosza, „Nim przyjdzie wiosna” J. Iwaszkiewicza, sonety W. Shakespeare’a).

Zobacz galerię zdjęć(1)
Zobacz galerię zdjęć(2)
Konferencja „Odpowiedzialne wsparcie a zrównoważony rozwój”
Dotknij Kultury 2017
„O gronostajach, togach i beanii, czyli rzecz o obyczajach uniwersyteckich”
Wykład „Czy mózg jest nam potrzebny?”